Na mojej adrese mám možnosť jediného schopného káblového pripojenia a to je pripojenie cez DSL. Konkrétne máme 10/1mbit pripojenie od Orangeu. Najprv bolo pripojenie neobmedzené, neskôr bol zavedený 300GB FUP. Doteraz nebol problém sa FUP zmestiť - až kým nebola priateľka dva týždne doma na PN :) Pribudlo viac streamingu a ľahko sme sa prehupli cez tento limit.

Rýchlostné obmedzenie

Internet nám Orange obmedzil na nadsvetelnú 0,1mbit rýchlosť. Síce prišlo upozornenie pri vyčerpaní 80% SMSkou, bolo to na číslo, ktoré pravidelne nekontrolujem - moja chyba. Každopádne pripojenie do internetu sa už hádam ani pripojením do internetu nedá nazvať. 128kbit bola možno dostačujúca rýchlosť v čase ISDN a klasického vytáčaného pripojenia, keď jediný program, ktorý sa pripájal do internetu bol väčšinou prehliadač. Teraz keď každý druhý program sa pripája na svoje servery, je to nepoužiteľná rýchlosť. Dropbox, OneDrive som musel vypnúť ako prvé, takisto nejaký proces od Oculusu, ktorý zahlcoval túto slabučkú linku.

Otváranie stránok trvalo minúty, ak sa to vôbec podarilo - niektoré služby jednoducho nezvládli takúto slabú priepustnosť a server zrušil spojenie skôr ako stihla ku mne doraziť odpoveď. Nedajbože začal windows ťahať svoje aktualizácie. Pracovať sa na takomto internete nedalo.

Možnosti riešenia situácie od Orangeu

Volal som na Hotline, že teda čo sa s tým dá robiť, v skratke:

 • nedajú sa vôbec dokúpiť ďalšie FUP dáta !!!
 • navrhoval som, že zaplatím mesačnú cenu pripojenia, len nech mi to pustia pôvodnou rýchlosťou - klasika slovenská - nedá sa, nejde to...
 • bolo mi navrhnuté dokupovanie jednorázových dát k alternatívnemu mobilnému internetu 6e za 1GB a ten si napríklad cez Wifi zdieľať v domácnosti - prišlo mi smiešne, že nie je možné "pustiť ventil" na klasickej prípojke a že musím využiť úplne iné pripojenie na vyriešenie tejto situácie + nehovorím, že by ma to stálo okolo 42e za úžasných 7GB prenosov ( fakt len odhad ) za cca 7 dní
 • rýchlosť sa mi vyresetuje až pri novom fakturačnom cykle, pre mňa to znamenalo vyše týždňa nepoužiteľného internetu
 • jediná možnosť bolo pretrpieť takýto internet až do resetu, alebo si nájsť iný spôsob pripojenia

FUP a je 300GB dosť ?

Plne chápem, že operátori musia mať nejakú páku na notorických sťahovačov - očakával by som ale, že uplatnenie FUP bude menej drastické. V prvom rade by rýchlosť nemali znížiť skokovo na 1/100 rýchlosti, ale mohli by ju znižovať postupne - napríklad posledných 30GB z 300 by sa mohla rýchlosť postupne znižovať - najprv na 5mbit, potom na 2mbit a na konci minimálne na 1mbit - to by bola ešte ako tak akceptovateľná rýchlosť internetu.

300GB na mesiac = cca 10GB denne. Je to vážne dosť v čase:

 • nastupujúceho streamovaného UHD contentu
 • STEAMu, Originu a keď jedna hra má desiatky GB
 • služieb ako Spotify, Google Music

?

Ja si myslím, že určite nie.

Schopná náhrada výpadku

Ako som spomínal vyššie, ak som nechcel dať desiatky eur za mobilný internet od Orangeu, musel som sa rozhliadnuť inde. Vyskúšal som si internet od 4ky - konkrétne internet na cesty S - za 10€ 30GB mobilných dát. Internet fičí prekvapivo dobre. Nízke pingy, vysoká rýchlosť - cez 40mbit download a okolo 19mbit upload ( pritom 4ka propaguje 50/10mbit rýchlosti ) - link na speedtest. Na bežnú prácu si s tými 30GB na pár dní vystačím.

Už teraz rozmýšľam ako sa po X rokoch úplne zbavím Orangeu aj skrz klasické mobilné služby. Zaobstarám si niektorý z dual SIM telefónov - SIM 4ky si dám na dáta, na volania si dám druhú SIM - napríklad od O2, alebo od Telekomu. To bude také moje "ďakujem" za takýto proklientský prístup po toľkých rokoch u nich.

Štítky: 4ka, TO.nacesty S, Orange DSL, FUP

1 komentár

 1. Richard píše: 14. marca 2017 • 19:13
  avatar_Richard

  Uplná pravda. 20 rokov som v orange-i , ale tym limitom 300Gb ma úplne sklamali. Netreba ani filmy ťahať a do 20 dní je 300Gb fuč a potom nastane nekonečné čakanie na nové fakturačné obdobie. A ešte k tomu platím 5 hlasových paušálov ( ja,manželka + 3 deti). ,,Ďakujem". UHD TV a ani Xbox na slovensku kvôli tomuto nemá zmysel kupovať.

Pridaj komentár

Zmaž všetky session údaje (pomocou týchto údajov sa predvypĺňa meno a email)