Myslím si, že mnoho z nás čakalo, či sa google vôbec posnaží byť konkurenciou Facebooku na poli sociálnych sietí. Dlho bol Google tíško a teraz začína predstavovať jeho nový projekt a tým je Google plus alebo teda Google +.

Podľa mňa má Google obrovskú výhodu a to tú, že začína od piky. Môže urobiť celý projekt maximálne intuitívny, čo sa o Facebooku moc povedať nedá. Po zhliadnutí videa, na ktorom sú rôzne ukážky ako samotný nový projekt funguje, musím povedať, že tam je presne poriešené to, čo mi na Facebooku nesedí, prípadne prekáža - video tu.

Tu sú dôvody (podľa môjho názoru), pre ktoré sa Googlu oplatí konkurovať Facebooku:

  • pôsobenie na poli sociálnych sietí - myslím, že Googlu prekážalo, že nemajú absolútne nič z tohto trhu, na ktorom sa točia obrovské peniaze v reklame
  • lepšie cielenie Adwords kampaní - Google reklamy budú môcť byť ešte relevantnejšie ako doteraz - prospech z toho inzerent aj obyčajný návštevník
  • pomoc pri radení výsledkov vo vyhľadávaní - Google používa obrovské množstvo kritérií v jeho algoritme, ktorý zoraďuje jednotlivé stránky pri vyhľadávaní. Zistil, že najlepšie dokáže obsah ohodnotiť človek, tak prečo by to nevyužil? Viacerí webmastri si určite všimli, že Google berie facebook zdieľania na nástenke ako regulárne odkazy a určite ich má zakomponované vo svojom algoritme. Už dávnejšie prišiel s tlačítkom +1 pri výsledkoch vyhľadávania - myslím, že tým chcel do svojho algoritmu zakomponovať tú "ľudskú časť" - to sa ale nepodarilo, málokto to používal. Ako teda prinútiť ľudí aby to používali? Postaviť si vlastnú sociálnu sieť - +1 bude ako klasické facebook zdieľanie - ľudia to budú využívať a teda pomáhať Googlu aj algoritmu, ktorý už asi naráža na limity a nemôže sa moc zdokonaľovať.

Osobne sa veľmi teším na tieto zmeny oproti facebooku:

  • všade prítomné využívanie kruhov priateľov - proste zdieľam status, fotku, video len s tými, pre ktorých to je relevantné  - viem, že je to možné aj na facebooku cez skupiny priateľov, ale kto má na facebooku priateľov takto roztriedených? Málokto. A to nehovorím o prekomplikovanom nastavovaní práv pre jednotlivé skupiny . V plus to bude biť do očí, takže to začnú užívatelia hojne využívať.
  • multichat - niečo, čo veľmi uvítam - hlavne keď sa potrebujem dohodnúť s piatimi ľuďmi naraz
  • stretnutia - keď mám chuť si poklábosiť, tak využijem funkciu stretnutia, keď nemám, tak ma nik otravovať nebude - na facebooku sa ako naschvál ľudia ozývajú vtedy keď mám najmenšiu chuť komunikovať cez facebook chat - možno je to aj vďaka tomu chatu, voči ktorému mám veľkú averziu - doslova ho neznášam
  • prepojenie s telefónom - myslím si, že na tomto si dá Google veľmi záležať a napríklad zdieľanie aktuálnych fotografií bude tak jednoduché ako to len pôjde a samozrejme len pre ľudí, pre ktorých to má byť určené.
  • videohovory - ak toto Google neodflákne, tak sa začne triasť stolička aj pod vedúcou pozíciou Skypeu.

Osobne Google fandím - vyzerá to byť užitočný nástroj a nie len zabíjač nudy. Myslím si, že nie každému klasickému Facebook userovi sa bude Google + páčiť a asi to nie je ani jeho cieľom - číslami prebiť Facebook. Budem túto tému sledovať a tešiť sa na jej vývoj. Dúfam, že v prospech Google.

Zdroj obrázku: http://arilongkichu.blogspot.com/2010/11/remains-of-day-google-vs-facebook.html

Štítky: Google, facebook, google plus

Žiaden komentár

Pridaj komentár

Zmaž všetky session údaje (pomocou týchto údajov sa predvypĺňa meno a email)