Pre všetkých tých, ktorým vadí platiť za tých pár znakov v SMSke okolo 10centov, je tento návod. Pomocou tohto návodu posielam SMSky z môjho telefónu za niečo okolo 3 centov. Návod je určený pre Android. Verím ale, že aj pre ostatné platformy nie je problém nájsť podobné riešenie.

Čo je potrebné

 1. pripojenie k internetu (čiže buď internet v telefóne od operátora, alebo WiFi zapnuté v čase odosielania SMS)
 2. platobná karta alebo PayPal (odporúčam PayPal) - na kúpu kreditu
 3. účet na https://www.fishtext.com/ - táto služba sa bude starať o samotné doručovanie SMSiek
 4. stiahnuť si aplikácie WebSMSWebSMS: Fishtext ConnectorSMSdroid - na konci článku nájdete QR kódy v prípade, že ich využívate

Postup

 1. registrácia na https://www.fishtext.com/ - pri registrácii dostaneš 0,3€ kreditu zadarmo na vyskúšanie - to bude stačiť na cca 10 SMSiek
 2. pri ďaľších nastavovačkách buď pripojený k internetu na telefóne
 3. spusti WebSMS aplikáciu - pri prvom spustení bude ponúkať stiahnutie connectorov - tam stačí dať OK (keďže už sme stiahli Fishtext Connector)
 4. vyvoláme kontextovú ponuku a dáme Preferences a nastavíme Your mobile number (vo forme +421907123456), potom vojdeme doPreferences - fishtext a tam zafajkneme možnosť Enable fishtext, následne nastavíme heslo v Password (také aké si zadal pri registrácii účtu na fishtext.com) - po správnom zadaní by sa po návrate na hlavnú obrazovku aplikácie mal zmeniť text v hlavičke WebSMS na fishtext - ak nie, tak vojdi znova do nastavení a znova sa vráť. Potom by to malo vyzerať nejak takto:

  - tu si treba dať pozor, aby tam ten fishtext bol naozaj vybratý - v prípade, že by tam ostal WebSMS a poslal by si SMS, tak by to šlo klasickou cestou cez operátora a teda drahšie...
 5. tu by mohol návod končiť - vždy by si spustil WebSMS aplikáciu keď by si chcel posielať SMS lacnejšie - ja som chcel ale aby aj keď odpovedám v konverzácii, tak aby tieto SMSky šli cez WebSMS a teda musel som nahradiť aj východziu aplikáciu na spravovanie SMSiek (hlavne teda čítanie SMSiek) - na toto slúži práve posledná spomínaná aplikácia a tou je SMSdroid. Keď ju spustíme tak na hlavnej obrazovke stlač ikonku správy s pluskom - mala by sa zjaviť nasledovná obrazovka: 

  - na tejto obrazovke zvoľ WebSMS a zafajkni možnosť dole (najbližšie sa ťa to nebude pýtať)
 6. predchádzajúci krok zabezpečil použitie WebSMS pri novej správe a podobným spôsobom treba ešte nastaviť aj WebSMS ako východziu akciu pri odpovedaní v konverzácii - otvor si teda nejakú SMS konverzáciu, a vedľa poľa na napísanie textu bude tlačítko Chooser - naň klikni keď budeš chcieť SMSku odoslať a vyber WebSMS a znova zafajkni možnosť zapamätania si voľby - tým automaticky vždy keď budeš odpovedať, tak sa ti správa otvorí vo WebSMS aplikácii, kde už klikneš len na finálne Send.
 7. ja som si ešte nastavil SMSdroid aj ako východziu aplikáciu pri stlačení SMSikonky na hlavnej obrazovke môjho telefónu - v prípade, že potrebujem poslať MMS, tak si otvorím vstavanú aplikáciu, inak využívam toto riešenie

Cena SMS

Kredit sťahuje rôzne - záleží to od cieľovej siete. Slovenské siete (k 9.2.2012):

Orange: 0,03€

Telekom: 0,05€

O2: 0,02€

Ceny si je možné znížiť nákupom väčšieho kreditu naraz. Napríklad pri kúpe 20€ kreditu dáva fishtext 5€ zdarma. Pri využití bonusu by cena za jednu SMS vyšla v prepočte:

Orange: 0,024€

Telekom: 0,04€

O2: 0,016€

 

Riešenie prípadných problémov

Pomýlil som sa pri nastavovaní východzej aplikácie

Riešenie je jednoduché - treba aplikáciu "vyresetovať" do východzieho stavu. Dostaň sa do nastavení telefónu, tam nájdi položku Aplikácie (Applications) a tamSpravovať aplikácie (Manage applications), klikni na Všetko (All) a nájdi SMSdroid, prípadne WebSMS a klikni na konkrétnu a následne klikni na Vymazať predvolené (Clear defaults). Po tomto vyresetovaní sa aplikácia spýta znovu, akým programom má danú akciu vykonať.

V notifikačnej lište mi zobrazuje stále nejaký výkričník

Jedná sa o správy od vývojárov - stačí na notifikáciu kliknúť a po prezretí správy kliknúť na OK - už sa nebude správa zobrazovať a ani s ňou spojený výkričník.

QR kódy potrebných aplikácií

WebSMS:

 

WebSMS: fishtext connector:


 

 

SMSdroid:

 

 

 

 

Štítky: SMS, android, aplikácia, fishtext.com, SMSdroid, WebSMS

Žiaden komentár

Pridaj komentár

Zmaž všetky session údaje (pomocou týchto údajov sa predvypĺňa meno a email)