Upozorňujem, že nie som žiadny účtovný poradca - nasledovné inštrukcie vznikli len ako zopakovanie postupu, ktorý mi bol doporučený po komunikácii s viacerými skutočnými poradcami v tejto oblasti.

Novela zákona o DPH, ktorá prišla do platnosti 1.1.2010 ovplyvnila mnoho ľudí, ktorí zarábali nejaký groš cez Google Adsense. V podstate si každý vyložil túto novelu tak, že každý kto zarába cez Adsense tak musí byť aj plátcom DPH bez ohľadu na obrat. To samozrejme mnohých odradilo a ľudia sa rozdelili na nasledovné tábory:

 1. tí, čo sa na Adsense vykašľali a jednoducho odstránili plochy zo svojich webov
 2. tí, čo sa stali platcami DPH
 3. tí, čo to neriešia a nepodnikli žiaden krok ohľadom tejto zmeny a plochy zobrazujú naďalej - tým sa samozrejme porušuje už spomínaná novela
 4. tí, čo zašli na daňový úrad a registrovali sa pre daň podľa §7a

Ja som zvolil ten posledný spôsob, nakoľko som sa nechcel stať platcom DPH. Pre komunikáciu s úradom (raz za 3 mesiace budete posielať súhrnný výkaz) budete potrebovať buď zaručený elektronický podpis alebo podpísať dohodu o spôsobe doručovania písomností. Zaručený elektronický podpis je zložitejší na vybavenie a takisto nie je ani zadarmo - čiže je zložitejší pri vybavovaní, potom je ale jednoduchší v používaní. Podpísanie dohody o spôsobe doručovania písomností je ten jednoduchší spôsob a lacnejší - ale samotné doručovanie písomností je o niečo zložitejšie(o jeden úkon navyše). Ja som zvolil druhú možnosť s tým, že neskôr si vybavím elektronický podpis. V krátkosti popíšem, čo vám k tomu bude treba.

 1. zaregistrovať sa na https://drsr.sk/wps/portal/registracia (kliknúť na registrovať tlačítko nižšie)
 2. po registrácii vám príde na mail a v ňom ako príloha jedno pdfko, ktoré si vytlačte
 3. prídete na daňový úrad, konkrétne si nájdite dvere označené ako Register a tam prineste nasledovné:
 • vytlačený Registračný formulár - pdfko s id používateľa (z druhého kroku) - vyzerá takto:reg
 • kópiu občianskeho preukazu
 • kópiu živnostenského listu
 • 2x vytlačenú, vypísanú a podpísanú Dohodu o spôsobe doručovania písomností
 • pre istotu si vytlačte aj zmluvné podmienky pre Adsense - https://www.google.com/adsense/localized-terms , pretože úradníčka z iných dverí, ktorá ma poslala na Register, mi povedala, že aj to mi bude treba - nakoniec pri vypĺňaní formulára pre registráciu pre daň (dodaný úradníčkou - dajte si len pozor aby tam bolo vyznačené, že sa chcete registrovať podľa§7a - tuším je to taký istý formulár, ktorý sa používa aj pre klasickú registráciu platcu, takže pozor na to) sa uvádzajú aj najčastejšie subjekty, pre ktoré budete dodávať služby - takže sa vám zídu informácie o Google - konkrétne adresa napríklad...

Okrem mnou donesených podkladov som teda vyplnil spomínaný formulár pre registráciu pre daň. Potom si už len prídete po kartičku a na váš email prídu ešte nejaké informácie.

Čo sa týka povinností, tak máte len jedinú a to podávať súhrnný výkaz raz za 3 mesiace a ten v prípade, že ste podpísali Dohodu o spôsobe doručovania písomností, budete posielať elektronicky cez http://drsr.sk alebo prostredníctvom špeciálnej aplikácie (návod tu) + budete musieť ešte doručiť aspoň prvú stranu výkazu buď osobne alebo klasickou poštou - v tom je výhoda elektronického podpisu, že nemusíte doručovať výkaz iným spôsobom.

Ak je niektorá informácia nepresná, tak neváhajte a napíšte ju do komentára - ja potom inštrukcie updejtnem.

 

Štítky: neplatca DPH, AdSense, Google

6 komentárov

 1. Viliam píše: 16. júna 2012 • 17:04
  avatar_Viliam

  Ja by som sa celkom rad nieco opytal: 1) Ako je to teraz z AdSense? Po vsetkych tych Panda a Pengiun updatoch. Da sa to este? 2) Ak som spravne vyrozumel, vobec nemusim odvadzat dane? Teda zarobim 100 rublov a tolko si aj necham? Dikes za odpovede :)

 2. Jelenik píše: 8. septembra 2012 • 22:37
  avatar_Jelenik

  Stale sa da zarobit, ale uz sa treba orientovat na vacsie a zmysluplnejsie weby, ktore ziskaju u google aspon nejaku autoritu... Co sa tyka dani, tak samozrejme treba riesit dan z prijmu...

 3. Jay píše: 2. decembra 2012 • 11:35
  avatar_Jay

  Ahoj, chcel by som sa opýtať, sluzbu adsense pouzivam uz 2 roky, no moje weby su malicke, za tie dva roky som "zarobil" 16 euro. Samozrejme mi ani vyplatene neboli este, kedze na vyplatenie penazi potrebujes dosiahnut 70 euro. Musim sa aj ja registrovat, posielat danovemuj uradu nezmyselne vykazy, ked mi budu nejake peniaze vyplatene mozno az o 3 roky? Nemam ani zivnostensky list a nemienim ani cent investovat do toho. Je tam nejake obmedzenie, ze do akeho zarobku sa na mna tieto povinnosti nevztahuju? Za odpoved vopred ďakujem, Jay.

 4. Jelenik píše: 7. januára 2013 • 14:14
  avatar_Jelenik

  Ono existuje nejaky limit na rok pre nepravidelny prijem, kde by si sa do toho urcite s tym tvojim zarobkom zmestil... Skor je problem v tom, ze prijem z adsense je asi povazovany ako pravidelny, i ked sa to v spojitosti s tvojou situaciou moze zdat cudne :) V tvojom pripade by bolo asi lepsie ak by si sa spojil s nejakym kamosom, ktory adsense riesi legalne a ked by si tych par eur riesil cez neho ;)

 5. Tomas píše: 24. februára 2013 • 22:57
  avatar_Tomas

  Mna by zaujimalo ci je problem ak mam typ uctu osobny, cize tam uz nebudem vediet zadat IC DPH. Dalo by sa fungovat s osobnym uctom, vystavovat faktury a posielat vykazy ako zivnostnik ? To ze som mal vyplatene zarobky asi 2x bez zivnosti uz zrejme nijako spatne neporiesim... neviem ako velky postih z toho moze plynut, Dakujem

 6. Jelenik píše: 10. apríla 2013 • 11:25
  avatar_Jelenik

  Ako som spominal aj v clanku - v tychto veciach sa moc neorientujem - clanok som dal dokopy len kvoli tomu, ze tieto informacie som si sam nejak poskladal dokopy a myslel som, ze by sa hodili aj inym. Odporucam sa spytat na porada.sk - tam je dost odbornikov na tuto temu :)

Pridaj komentár

Zmaž všetky session údaje (pomocou týchto údajov sa predvypĺňa meno a email)