Na porade som našiel zaujímavé vlákno o cvikoch na oči. Keďže dosť často pracujem s PC, moje oči sú upriamené do obrazovky na dlhé hodiny. Aj keď vidím dobre, cítim, že po dlhšej šichte sú oči lenivejšie v zaostrovaní. Nasledovné cviky by mali pomôcť práve takto lenivým očiam.

 1. pohyb očami nadol a nahor - odporúča sa 6 opakovaní pohybu očí zdola nahor a opačne - najnižšie a najvyššie tak aby bolo cítiť trochu napätie - po niekoľkých opakovaniach oči zavrite a nechajte takto oddýchnuť na pár sekúnd
 2. pohyb očami do strán - 4 až 6 krát na každú stranu tak ďaleko ako je to len možné, potom oddych so zavretými očami - takto zopakovať 3 krát
 3. krúženie očami - upriamte pohľad na koreň nosa a následne vytvárajte kruhy v smere hodinových ručičiek a späť. 4 krát opakujte. Ten istý cvik robte potom so začiatkom v opačnom smere.
 4. zaostrovanie I - natiahnite pravú ruku pred seba tak aby ste videli na nechty (zdvihnite chrbát dlane). Pozrite sa na necht prostredného prstu a začnite pomaly približovať ruku k oku a následne ju oddiaľte. Potom natiahnutú ruku posúvajte doprava a pritom sa stále pozerajte na necht. Nasleduje vrátenie ruky do pôvodnej polohy - celý pohyb ruky doprevádza pozeranie sa očami na necht prostredného prstu. Potom cvik zopakujte s ľavou rukou. Opakovať 3 krát na každú stranu.
 5. zaostrovanie 2 - pred oči umiestnite ukazovák do vzdialenosti cca 20-30cm - tak, aby ste ho videli čo najostrejšie. Následne sa zamerajte na predmet, ktorý je vzdialený 5 a viac metrov. Potom späť na ukazovák. 5-10 cvikov. Potom na cca 3-4 sekundy oddych so zavretými očami.

Pri všetkých cvikoch nehýbte hlavou, iba očami!

Cviky sú len skrátená verzia tých, ktoré som našiel na porade - mne to ale takto vyhovuje.  Ak máte nejaké iné tipy - podeľte sa o ne do komentárov.

Tip pre tých, ktorí by chceli postúpiť nejakú laserovú operáciu - jedným z centier je napríklad Cornea.

Štítky: oči, cviky, únava

2 komentáre

 1. Juraj Dobrovolný píše: 8. októbra 2012 • 19:08
  avatar_Juraj Dobrovolný

  Ďakujem za vaše rady! Určite začnem cvičiť.

 2. Jelenik píše: 16. októbra 2012 • 16:03
  avatar_Jelenik

  Som rad ak co i len trochu pomozem.

Pridaj komentár

Zmaž všetky session údaje (pomocou týchto údajov sa predvypĺňa meno a email)